Якою є ситуація із захворюваністю на гепатит на Здолбунівщині?

Напередодні Всесвітнього дня боротьби з гепатитом, який світова спільнота відзначає 28 липня, у Здолбунівському районному лабораторному відділенні Рівненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» розповіли про ситуацію з захворюваністю на цю недугу у нашому районі.
Протягом останніх років рівень захворюваності населення району вірусними гепатитами перевищує середньообласні показники, переважно внаслідок захворюваності хронічним вірусним гепатитом. У 2017 році показник захворюваності гострим гепатитом В становив 5,24 на 100 тисяч населення (в області – 5,26), хронічним вірусним гепатитом В – 7,0 на 100 тисяч населення (в області – 3,1), хронічним вірусним гепатитом С – 15,7 на 100 тисяч населення (в області – 10,17).
У І півріччі 2018 року показник захворюваності гострим гепатитом В становив 1,7 на 100 тисяч населення (в області – 1,64), хронічним вірусним гепатитом С – 8,7 на 100 тисяч населення (в області – 3,36).
У 2018 році захворювань гострим гепатитом А в районі не зареєстровано. Ріст захворюваності на цю недугу спостерігався в 2016 році, коли захворів 31 житель району (торік – 4 випадки).
Єдиним джерелом інфекції при вірусному гепатиті А є хвора людина. Зараження гепатитом А відбувається через звичайні для кишкових інфекцій чинники передачі – забруднені вірусом воду, харчові продукти, предмети побуту та брудні руки.
Тож, як розповіли у Здолбунівському районному лабораторному відділенні Рівненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України», задля попередження захворювання на вірусний гепатит А необхідно дотримуватись простих правил:
для пиття і приготування їжі використовувати воду з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану воду промислового виробництва;
– не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води);
– овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;
– не купувати харчові продукти на стихійних ринках;
– вживати свіжі харчові продукти, слідкувати за умовами їх зберігання, транспортування; дотримуватись технології приготування та споживання (реалізації) страв;
– дотримуватись правил особистої гігієни — обов’язково мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після кожного відвідування туалету.
Найєфективнішим засобом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація дорослих та дітей, що може забезпечити імунологічний захист на 20 років.
Джерелом вірусного гепатиту В та С є хворі гострими і хронічними формами, а також хворі з безсимптомною формою хвороби (вони і є основним джерелом інфікування).
Зараження здорової людини відбувається при потраплянні у її кров інфікованої крові чи інших біологічних рідин при проведенні маніпуляцій та процедур, що супроводжуються порушенням цілісності шкірних або слизових покривів. Це оперативні втручання, переливання крові, ін’єкції, тощо. Також це можливо при внутрішньовенному введенні наркотиків, при проведенні ін’єкційних косметичних процедур, манікюру, педикюру, пірсингу, татуювання, татуажу та ін. Крім того, можлива передача від матері до плоду під час пологів, при побутових контактах – у разі користування спільними приладами для гоління, зубними щітками, манікюрним набором, через незахищені статеві контакти.
Щоб не заразитися парентеральними гепатитами потрібно дотримуватись певних правил:
– не користуватися чужими приладами для гоління, зубними щітками, манікюрними наборами;
– при зверненні в медичний заклад, стоматкабінет, манікюрний або тату-салон цікавитися, як у закладі проводиться стерилізація; не робити татуювання або пірсинг у сумнівних місцях;
– дотримуватися правил особистої безпеки в інтимній сфері, уникати випадкових статевих контактів, використовувати засоби захисту;
– не відмовлятися від вакцинації проти гепатиту В, оскільки вона є найефективнішим методом профілактики цієї небезпечної хвороби. Вакцинопрофілактика при вірусному гепатиті С на сьогодні не розроблена, але наукові дослідження в цьому напрямку тривають.
Люди, інфіковані гепатитом, повинні пройти ретельне обстеження і лікування. Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою, високий ризик розвитку ускладнень і переходу хвороби у хронічну форму.