На Здолбунівщині реставруватимуть криївку

Криївку в урочищі Гурби, яка нині перебуває в аварійному стані, відновлюватимуть. Про це розповів голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук, який свого часу брав безпосередню участь у будівництві криївки.

– Це об’єкт, у спорудження якого, без перебільшення, я вклав частинку своєї душі. Пам’ятаю, коли на Гурбах народний депутат Віктор Матчук, помічником якого я на той час був, сказав: «Сергію, отче Нифонт, у цьому місці потрібно щось зробити». Думки були різні. Наприклад, виготовити великий наріжний камінь, на якому вигравіювати імена усіх, хто загинув на Гурбах. Однак згодом мені спала на думку ідея зробити тут музей-криївку УПА. Літо 2011 року я провів на Гурбах, координуючи процес будівництва криївки. На жаль, руйнація цього об’єкта була неминучою, адже через певні причини тоді ми клали дерево в землю, що називається, «з пня». Щоправда, ізоляцію та вентиляцію робили хорошу, проте це не допомогло зберегти криївку, – розповів Сергій Кондрачук.

Будівництво криївки у Гурбах

Криївку було збудовано на основі реальних креслень, які Сергій Кондрачук знайшов в архіві СБУ

Під час офіційного відкриття криївки-музею

З тим, що криївка на Гурбах не лише є особливим місцем для цієї повстанської землі, а й справжньою родзинкою Здолбунівщини, погоджуються усі. Адже за час, доки діяв цей музей, його відвідала величезна кількість наших земляків та гостей. Школярі, побувавши всередині криївки, не просто вивчали історію нашого краю, а й мали змогу зрозуміти рівень жертовності та патріотизму повстанців. Гості з далеких країв усвідомлювали духовну міць УПА, вояки якої заради волі України кардинально змінювали своє життя. Без перебільшень, криївка була не просто музеєм, а свідченням величі повстанського духу. Тому рішення усіх представників влади є єдиним: криївку на Гурбах потрібно відновити. Однак тепер це робитимуть інакше, аніж у 2011-му, запевняє очільник РДА:

– Нині це вже не буде будівництво громадських активістів чи депутатів. Тепер ми замовлятимемо проектно-кошторисну документацію, виготовлятимемо проект, на який ще цьогоріч плануємо отримати експертний висновок. Це буде фактично бетонний бункер, обшитий деревом, зроблений на віки. Його плануємо збудувати наступного року. Поки що ж всі експонати перевезено до Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею. До слова, серед них є й надзвичайно цінні для моєї родини речі, котрі належали бабусі моєї дружини. Їх вона привезла із заслання з Караганди. І я переконаний в тому, що ці речі наступного року знову займуть своє місце у відновленій криївці, – зауважив Сергій Кондрачук.

Фото, надані С. Кондрачуком; з «Фейсбук» сторінки Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею.