На Здолбунівщині освятили пам’ятник коменданту ОУН

Сьогодні на Здолбунівщині освятили пам’ятник, встановлений на могилі Павла Назарчука («Хресного»), коменданта ОУН Здолбунівського району.  Пом’янути нашого земляка зібралося чимало людей, серед яких – і народний депутат від нашого округу Олександр Дехтярчук, коштом якого й було встановлено пам’ятник.

Над встановленням  пам’ятника «Хресному» та впорядкуванням його могили попрацювали наші небайдужі земляки, які сьогодні також прийшли вклонитися пам’яті Павла Назарчука.

Освятив пам’ятник благочинний Здолбунівського благочиння протоієрей Павло Джура. Потому присутні спілкувалися, згадуючи  «Хресного», який свого часу обрав шлях служіння Україні.

Павло Назарчук народився 1920 року в бідній селянській родині. Під час навчання у Рівненській українській гімназії став членом ОУН. Згодом вивчився на священика, а в 1942 році освятив новозбудований Уїздецький храм, де й залишився служити. З 1943 року отець Павло пішов справляти щоденну молитву в одну з криївок поблизу села Йосипівка, а згодом біля села Кунин.

Старожили-гільчанці довго пам’ятали промову «Хресного» на сільському кладовищі у 1944 році, де ховали вояків УПА. Він тоді сказав: «Український народ непереможний. Ніякою зброєю його здолати неможливо. Лише чорна, підступна зрада, як свідчить історія, може погасити полум’я народного опору». Справдилося це передбачення й щодо самого отця Павла. Зрадник, який обіцяв принести у криївку їжу, привів з собою НКВСівців. Як стверджують історики, «Хресний» прийняв бій, чинив опір більшовицьким окупантам і героїчно загинув. Вночі батько забрав тіло сина, проніс його на руках 9 кілометрів до сільського кладовища у Гільчі, де й поховали героя.

– «Мертві воскресають лише там, де є могили» – так говорив свого часу Дмитро Донцов. І ці слова є дороговказом для нас. За три роки це вже восьмий пам’ятник, який наша команда встановлює на могилах українських патріотів у  різних куточках нашого округу.  Коли ж з’явилася можливість залучити додаткові кошти з державного бюджету, ми це зробили, і один мільйон гривень, який є перехідним і вже незабаром надійде на Здолбунівщину, буде залучено на розбудову Гурбенского Пантеону Героїв.  Днями разом з отцем Павлом ми виїдемо на місце і подивимося, як оптимально використати ці кошти, щоб увіковічнити героїв. Вважаю, що відновлення історичної пам’яті – це добра справа, адже бійці УПА поклали своє життя за нас з вами, – зазначив Олександр Дехтярчук.

На завершення заходу над могилою «Хресного» прозвучали  повстанська пісня і український гімн, звісно, гасло «Слава Україні!», яке й визначало мету життя нашого славного земляка.