З 1 лютого ціни в аптеках на ряд ліків мають знизитись (оновлено)

З 1 квітня цього року в Україні має запрацювати програма державної компенсації за купівлю ліків – реімбурсація. Оскільки ціни на ліки в аптеках різняться за ціною і часто значно завищені, Уряд з 1 лютого ввів державне регулювання цін, встановивши референтну (середню) ціну на 89 медпрепаратів для хворих серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом ІІ типу і бронхіальною астмою.

Для визначення референтної ціни попередньо вивчались ціни у п’яти сусідніх країнах – Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині і Латвії. В результаті визначено граничну високу ціну для реалізації, за якою можна продавати ліки в Україні. Аптекам дозволено встановлювати максимальну націнку 20% від собівартості. Вище цієї граничної суми продавати ліки заборонено.

Від сьогодні лікарі вписують в рецепт не назву препарату, а лікуючу речовину (міжнародну назву) і її дозування. Таким чином, людина сама буде вирішувати, який саме препарат із зазначеною діючою речовиною купувати. Це, на думку керівництва МОЗу, має поламати корупційні схеми на фармацевтичному ринку, адже лікарі часто виписували медпрепарати конкретного виробника.

Аптеки, у свою чергу, зобов’язані надавати покупцям список референтної вартості лікарських засобів із зазначенням міжнародної назви препарату (непатентованої) і гранично допустимої вартісті ліків, вище за яку продавати медпрепарати заборонено. Контроль за дотриманням цінової політики покладено на Держслужбу з контролю за лікарськими засобами.

Чи отримають урядовці очікуваний результат від нововведення покаже час. Адже існує вірогідність, що аптеки піднімуть ціни на інші препарати, аби покрити втрату на референтних цінах. Можуть, також, зникнути з обороту дорогі імпортні ліки, або ж їх будуть продаватися з порушенням закону.

Оновлено.

Стало відомо, що Уряд відтермінував реферування цін, так як для належного впровадження цього процесу необхідний триваліший період.

Передбачається, що  реферування цін ввійде в дію одночасно з програмою відшкодування вартості лікарських засобів аптечним закладам – з 1 квітня.