У всьому світі 24 березня оголошено днем боротьби із захворюванням на туберкульоз. Ще у 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною небезпекою. В Україні епідемія цієї хвороби триває вже другий десяток років. І надіятись на швидке її подолання з огляду на сучасний стан системи охорони здоров’я, не варто.
На туберкульоз може захворіти кожен. У групі ризику, насамперед, люди з ослабленим імунітетом і ті, хто знаходиться у близькому контакті з хворим на відкриту форму цієї недуги. Швидше за інших мають шанс захворіти особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики та живуть в антисанітарних умовах. Сприяють хворобі і такі фактори, як збільшення кількості незайнятого населення та випадкові заробітки, де умови проживання і харчування далекі від задовільних.
Передається хвороба через повітря, коли люди з активним туберкульозом кашляють, чхають або іншим чином виділяють у повітря збудник інфекції – палочку Коха. Заразитися можна і через молочні та м’ясні продукти хворої великої рогатої худоби. Першими симптомами туберкульозу є: слабкість, втрата апетиту, кашель, болі у грудній клітці під час дихання, посилене потовиділення, схуднення, підвищення температури тіла, кровохаркання.
Без лікування туберкульозу людина помирає через один-два роки, а хронічна його форма значно ускладнює якість життя: періоди загострення супроводжуються високою температурою, болісним кашлем та кровохарканням.
Незважаючи на статистичне зниження захворюваності на активний туберкульоз у Здолбунівському районі, ситуація насправді загрозлива. В минулому році виявлено 29 хворих з активним туберкульозом. З них 52 відсотки мали відкриту форму. Найбільш неблагополучним на сьогоднішній день у районі є село Кунин, де виявлено хворих з відкритою формою туберкульозу, а також є померлі.
Туберкульозом хворіють і діти. На обліку у фтизіатра нині перебуває 4 маленьких Здолбунівчанина. Виявити туберкульоз у дитини можна лише за допомогою проби Манту. Ця проба має проводитися щорічно усім дітям віком від 4 до 14 років, а до 4 років – за медичними показами. На жаль, не всі батьки з розумінням ставляться до необхідності проведення цієї діагностичної процедури. В минулому році проба Манту не була проведення третині дітей нашого району.
Поширенню туберкульозу у дітей сприяє той факт, що на протязі 8 місяців у районі відсутня вакцина БЦЖ і невідомо, коли МОЗ її закупить. У 2015 році через відсутність вакцини щеплення проведено лише 43-м відсоткам новонароджених.
Відповідно до рекомендацій МОЗ все доросле населення, починаючи з 15 років, має проходити флюорографічне обстеження 1 раз на два роки. А хворі з хронічними захворюваннями та декретовані контингенти (працівники громадського харчування і торгівлі харчовими продуктами, навчальних закладів, сфери обслуговування, медичні працівники, учні і студенти, особи з соціально-неадаптованих сімей, тощо) – кожного року.
Кількість обстежених дорослих в нашому районі щорічно сягає близько 20 тис. осіб, що складає лише дві третини від необхідного. Необстеженими, як правило, залишаються ті, що відносяться до груп соціального ризику і є небезпечними для здорових людей.
У зв’язку із загрозою поширення туберкульозу, медичні працівники звертаються до всіх жителів району пройти обстеження на предмет можливого зараження туберкульозом: дорослим – флюорографію, дітям – зробити пробу Манту. Флюорографічне обстеження можна зробити на базі Здолбунівської районної поліклініки та Мізоцької лікарської амбулаторії. Пробу Манту дітям зроблять у кожному амбулаторно-поліклінічному закладі району (ФАПі, амбулаторії). Є ще один метод виявлення туберкульозу – мікроскопічне обстеження мокротиння, яке здійснюється в кожній лабораторії району за направленням лікаря.
Пам’ятайте! Хворі з відкритими формами туберкульозу, які при кашлі і чиханні виділяють в навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, спроможні заразити кругом себе до 30 людей.
Жоден народний метод не здатний вбити мікобактерії туберкульозу. Тому не гайте на це час, а звертайтеся до лікаря!
Центр первинної медичної допомоги