Увага! Небезпечні групи у соцмережах можуть довести підлітка до самогубства

У соцмережах з’явилися групи, в яких кваліфіковані психологи доводять дітей до самогубства. Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, тому що тварини асоціюються у них зі свободою. Ці кити можуть літати, і цим, можливо, пояснюється те, що даний вид ссавців – один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям. Тому у всіх шанувальників «моря китів» і «тихих будинків» на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами.

Нелюди, що організували цю систему, працюють наступним чином. Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають нанесення дитині каліцтв або заподіяння болю. Всі ці «квести» в обов’язковому порядку знімаються на відео. Коли адміністратор групи впевнений в тому, що дитина готова до самогубства, створюється аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі, та оговорюються усі її проблеми, які вона озвучила «провіднику». Єдиний вихід із усіх проблем, який озвучується в цьому «творі», – вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис, та робить останній крок. Відеозаписи, в подальшому, продаються в мережі Інтернет, або в Darknet.

Встановлено постійних учасників таких спільнот, які реєструються з території України під ніками (список і більше інформації на сайті Кіберполіція.

Проблему соціальних груп, які схиляють дітей до самогубства та набули значного поширення в інтернет-мережі серед підлітків, обговорили 16 лютого в Рівненському обласному управлінні поліції. Метою зустрічі правоохоронців з представниками освіти, влади, громадськості та ЗМІ було завдання максимально і правильно донести інформацію про небезпеку, яка стрімко набуває поширення серед підлітків у соціальних мережах, та спільними зусиллями убезпечити дітей від необдуманих навіяних вчинків.

Начальник відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Рівненській області Ірина Чорна розповіла, що доведення до самогубства є кримінально караним діянням. Зокрема санкція статті 120 Кримінального кодексу України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років.

«На сьогодні на території Рівненщини не зафіксовано летальних випадків, причиною яких стала участь дитини у суїцидальноспрямованій соціальній групі, – зазначив начальник Поліського управління кіберполіції ДК НП України Олег Лепеха. – Втім, аби у подальшому запобігти цьому, потрібно докладати спільних зусиль. Ми відкриті для спілкування і звертаємося до громадян не бути байдужими та повідомляти поліцію, у разі виявлення ознак участі дитини у таких соціальних групах».

Начальник служби у справах дітей Рівненської ОДА Віктор Марчук підкреслив, що увагу на це потрібно звертати не лише батькам, а й педагогам, знайомим, друзям, усім, хто так би мовити дотичний до дитини. Але водночас не потрібно панікувати, адже це не лише не допоможе, а й нашкодить. Дитина повинна робити свідомий вибір, а жодна заборона не дасть стійкого та продуктивного результату.

«Найбільш схильними до участі в таких групах є діти віком від 10 до 16 років, –розповідає начальник сектору психологічного забезпечення ГУНП в Рівненській області Зоя Варійчук. – Чому підлітки приєднуються до подібних соціальних груп? Найвагомішою причиною цього є те, що дитина не отримує належного спілкування та довіри від батьків, тому починає шукати спосіб самоствердитися та привернути до себе увагу деінде».

Методист кабінет-центру практичної психології та соціальної роботи РОІППО Тетяна Абрамович наголосила, що в Україні функціонує Національна дитяча «гаряча лінія», де діти анонімно можуть поділитися своїми проблемами та отримати кваліфіковану допомогу.

Аби попередити проблему дитячих суїцидів за кваліфікованою допомогою можна у будь-який момент звернутися до відповідних соціальних служб та безпосередньо до поліції.