У Здолбунівському районі гальмується процес створення ОТГ

Чому до цих пір у Здолбунівському районі не утворено жодної ОТГ? Збирались-обговорювали-пропонували не один раз. Приймали-відміняли рішення  – також. Бачення змінювалося з урахуванням не лише обґрунтованої спроможності, але й політично-амбіційного особистобачення і хотіння.

Останнє засідання робочої групи з підготовки перспективного плану формування територій громад району, яке відбулося на початку липня, підтвердило, що спільного бачення щодо кількості ОТГ у районі досі немає. Принаймні, якщо дивитися рейтингове голосування, де семеро членів цієї групи вважають, що у районі має бути одна Здолбунівська громада, шестеро  – що дві (Здолбунівська і Мізоцька), ще четверо хочуть три (Здолбунівської, Мізоцької та Здовбицької), а 9 осіб підтримують створення чотирьох об’єднаних територіальних громад (Здолбунівської, Мізоцької, Здовбицької та Ступнівської). Щодо останнього варіанту, то він уже був передбачений Перспективним планом формування громад в області.

На сьогодні всі чотири потенційні центри об’єднання вже мали визначитися, адже інші сільські ради (не потенційні центри) мали провести свої засідання і  надати відповіді на пропозиції щодо об’єднання. Які це пропозиції, наразі невідомо, чи відомо не всім. Сама ж ситуація не залишається поза увагою журналістів. Зокрема телеканал Рівне 1, який охарактеризував об’єднання громад як “операцію з тактичного групування”, каже так:

“У  Здолбунівському районі досі не утворено жодної громади. А районний центр – місто Здолбунів – і взагалі направило лист про те, що ми цілком самодостатні й не хочемо нікого до себе приєднувати, якщо можна – ми самі собі ОТГ.

Та не все так сумно, адже іще у 2015 році в районі могла утворитися чи не перша ОТГ в області, домовленості вже були, рішення, наче теж, аж раптом керівники сілких рад… передумали. Так процес на тому і загальмувався.

Щоправда експерти з децентралізації не настільки категоричні у висновках. Кажуть, якщо врахувати усі можливі фінансові зміни, то потенційні громади можуть і не вижити… Тож позиція необ’єднання – це, можливо, не так гальмування процесів, як вичікувальна позиція – що нам запропонують далі, як законодавець і урядовець діятимуть у майбутньому”.

Час покаже, вичікувально-прагматична чи все-таки особисто вибудована позиція окремих осіб гальмують реформу з децентралізації. Якщо другий варіант правильний, то вже під час перших виборів в ОТГ ми побачимо основних дійових осіб сьогоднішнього стану затягнутого процесу об’єднання громад району у фінансово спроможні (?) територіальні утворення.