У Рівному впроваджуватимуть “електронну демократію”

20160622141748

У Рівному презентували всеукраїнський конкурс IT-проектів «EGAP Challenge» від міжнародної програми «EGAP», що фінансується швейцарським урядом – повідомляє ЧаРівне.

 

Записатись у поліклініку по Інтернету? Дізнатись оцінки дитини-школяра, не заглядаючи у щоденник?Поскаржитись в Інтернеті на яму у дворі, знаючи, що інформація обов’язково дійде до влади? Подібні сучасні інструменти стають елементом життя міста, без яких, коли вони починають справно працювати, мешканець вже не уявляє свого життя. У Рівному нині діє надзвичайно мало електронних сервісів, які здатні спрощувати життя рівнян, тоді як в інших містах «електронна демократія» процвітає й робить деякі процеси набагато легшими та зручнішими для звичайних мешканців. Виправити цю ситуацію й пропонують місцевим активістам.

Завдання конкурсу IT-проектів «EGAP Challenge» – спонукати активних громадян та фахівців IT-сфери розробляти нові інструменти електронної демократії, котрі сприятимуть не лише більш тісному зв’язку із владою, а й впливу на неї у вирішенні спільних проблем. Це можуть бути нові портали й сайти або додатки на мобільні телефони, які цілком здатні зменшити бюрократичний фактор, сприяючи швидкому й обов’язковому потраплянні інформації про проблему в чиновницькі кабінети.

Нині програма реалізується у чотирьох областях – Дніпропетровській, Одеській, Вінницькій та на Волині. Проте, пропонувати ідеї електронних інструментів можуть і мешканці інших регіонів. Як розповідає один з координаторів проекту, виконавчий директор Асоціації відкритих міст Михайло Наход, у Рівного є великий потенціал щодо запровадження інструментів електронної демократії. Насамперед, тут можна знайти людей, котрі здатні створити сучасні комп’ютерні рішення. З іншого боку, місто доволі мляво запроваджує подібні рішення – адже навіть можливість подання мешканцями електронних петицій з’явилась у рівнян лише після офіційного рішення міської ради минулого тижня. Цей інструмент фахівці називають одним найбільш необхідних у житті сучасного міста.

Загальний бюджет конкурсу становить 4,5 мільйони гривень. Розробники ІТ-проектів можуть отримати від 2 до 12 тисяч доларів на їхнє створення і підтримку. Окрім того, дофінансовувати або ж допомагати певним ресурсом можуть компанії «ІBM», «Cisco», «De Novo», «Intel», які висловили свою підтримку проекту. Організатори конкурсу сподіваються протягом трьох років створити близько 80 нових продуктів. Щоправда, відбір проектів відбуватиметься у кілька етапів, серед яких – хакатони «Креативні вікенди», під час яких ці ідеї обговорюватимуть із фахівцями. Найближчі заходи заплановані на 2-3 липня (Одеса та Вінниця), та 9-10 липня (Луцьк). Взяти участь насамперед у Луцькому хакатоні й пропонують й рівненським громадським діячам та ІТ-фахівцям.

Більше 60% громадян на сьогоднішній день в Україні користуються Інтернетом. І, відповідно до інших досліджень, більше 25 % громадян з тих, що користуються Інтернетом, готові до використання інструментів електронної демократії для впливу і контролю органів влади, – наголошує голова Державного агентства з питань електронного урядування Олександр Риженко. Певний запит громадян на інструменти електронної демократії, з допомогою яких вони могли б впливати та контролювати владу, в Україні сформувався під час Революції Гідності. І протягом 2014-2015 років відбулося багато законодавчих змін в цій сфері, відбулося досить багато громадських проектів, які стали досить ефективними.

Найвідомішими інструментами електронної демократії, які вже активно працюють, є Петиції до ВРУ та Президента, Портал відкритих даних ВРУ, Єдиний державний веб-портал відкритих даних, Портал публічних закупівель ProZorro, Офіційний портал публічних фінансів України E-data, Відкрита база даних помічників народних депутатів України «Посіпаки» тощо.

DSC_0046+DSC_0026+

Детальніше про конкурс можна дізнатись на сайті.