Що обговорювали сімейні лікарі під час зустрічі з в.о. міністра охорони здоров’я

3 лютого у приміщенні Рівненського державного базового медичного коледжу відбулась зустріч лікарів первинної ланки допомоги з в.о. міністра охорони здоров’я Уляною Супрун. У невимушеній обстановці обговорювалися нові підходи до надання медичних послуг сімейними лікарями. У розмові взяли участь і лікарі «первинки» Здолбунівського району.

Уляна Супрун наголосила на двох основних напрямах, які покладено в основу надання медичної допомоги на первинному рівні – це визначений перелік медичних послуг згідно встановленого порядку (протоколів лікування) та профілактична робота. Причому, значна увага має бути направлена саме на попередження захворювань як визначний чинник стану громадського здоров’я.

Про необхідність зміни системи охорони здоров’я в Україні говорять уже давно. Попри деякий скептицизм щодо поділу медичної допомоги на рівні, про роль первинної ланки свідчать, для прикладу, такі факти: за дослідженнями ВООЗ, 34% жінок і 41% чоловіків дожили б до пенсії, якби їх доглядали сімейні лікарі.

Реформування медичної галузі передбачає, насамперед, укладення до кінця 2017 року договору (угоди, контракту) між громадянином і лікарем. Останній, до речі, може бути найманим працівником, контрактником чи приватним суб’єктом господарювання з відповідною ліцензію. Форма договору для ознайомлення буде опублікована у ЗМІ у першому півріччі поточного року, а впроваджуватиметься з липня 2017 року. Відносини з цих питань буде регулювати новостворена Національна служба здоров’я України – єдиний замовник медичних послуг.

Оплата праці лікаря, іншого медичного персоналу та медичних послуг до кінця 2017 року буде здійснюватися за рахунок коштів медичної субвенції. В подальшому гроші будуть передаватися до Національної служби здоров’я, яка розподілятиме їх в розрахунку на кожного пацієнта, що уклав договір. Таким чином має запрацювати принцип «Гроші ходять за пацієнтом». Кошти безпосередньо буде отримувати лікар, який  у свою чергу оплачуватиме роботу медсестри, фельдшера, тощо. Передбачається, що лікар обслуговуватиме від 1000 до 2500 пацієнтів протягом року. Також, міністерством буде визначений гарантований об’єм медичної допомоги (пакет медичних послуг та ліків), яка має надаватися безоплатно.

Ефективності і контролю в роботі сприятиме електронна система обліку. Проблеми з фінансування комп’ютеризації закладів, закупівлі потрібних програм, їхнього захисту, навчанню персоналу тощо має вирішити спеціальна інвестиційна програма. Основні базові програми будуть надані медзакладам безкоштовно.

Загалом у процесі впровадження і подальшого функціонування нової системи надання медичних послуг задіяні 150 осіб. Це ІТ-спеціалісти, юристи, представники громадських організацій, провідні міжнародні фахівці, тощо.

Попри складнощі, реформа запущена. Окрім договірної форми взаємин між лікарем і пацієнтом, з 1 квітня 2017 року розпочнеться процес реімбурсації ліків хворим серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом ІІ типу і бронхіальною астмою та реферування цін на ліки таким хворим.

Весь поточний рік буде присвячено змінам на первинному рівні. Це перший підготовчий етап. Протягом 2018 – 2019 рр. основна увага приділятиметься вторинній (спеціалізованій) меддопомозі, коли будуть врегульовуватися питання діяльності госпітальних округів. В наступні кілька років в Україні планується запровадити модель державного солідарного медичного страхування, в основу якої покладено кращі сучасні практики та досвід функціонування ефективних систем охорони здоров’я у світі.

Прозвучало на зустрічі і чимало запитань, остаточних відповідей на які наразі ще немає. Зокрема, не до кінця зрозуміла процедура обчислення і виплати зарплати медичним сестрам та фельдшерам ФАПів. Не має ясності і в питанні функціонування центрів первинної медичної допомоги та доцільності їх створення в об’єднаних територіальних громадах. Обговорювалась необхідності залишення у структурі закладів «первинки» посад педіатрів, тощо.

Чи покращиться якість надання медичної допомоги на первинному рівні, можна буде робити перші висновки вже у наступному році. Добре, якщо зміни в охороні здоров’я зрушать з мертвої точки, а сподівання медиків і пацієнтів не розіб’ються об чергову неспроможність нової команди реформаторів.

Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги