Правоохоронці наголошують: остерігайтесь телефонних шахраїв

Найпоширеніший тип шахрайства, яким послуговуються злочинці сьогодні, є вішинг – виманювання реквізитів банківських карток і  переказ  коштів на карту злодіїв. Статистика свідчить, що 76% власників платіжних карток, що стали об’єктом вішингу, розголошують шахраям реквізити своїх карт. Потрапляння в подібну шахрайську схему «коштує» довірливому українцеві, в середньому, 5 тисяч гривень.

Серед конфіденційних платіжних даних, які ніколи і ні за яких обставин не можна розголошувати разом з номером картки:
– термін дії карти;
– тризначний код безпеки на зворотній стороні картки (код CVV2/CVC2), який потрібен для здійснення операцій з платіжною карткою в Інтернеті;
– паролі з смс-повідомлень від банку, які потрібні для підтвердження операцій з карткою.

 

Отримавши ці дані, злочинці скористаються ними для здійснення грошових переказів з картки, іноді і для здійснення покупок в Інтернеті.

Серед найпоширеніших в Україні способів, за допомогою яких шахраї намагаються вивідати у громадян реквізити картки телефоном, – це звернення під виглядом співробітника банку, поліції, СБУ, Пенсійного фонду, благодійної організації або покупця під різними приводами (перевірка служби безпеки, блокування картки, нарахування надбавки до пенсії, придбання товару).

Ніхто з перерахованих осіб і інстанцій не має права вимагати від держателя картки повідомити платіжні реквізити, в тому числі і працівники банку. При цьому для отримання будь-якого грошового переказу на картку досить надати покупцеві лише номер карти.

Ключовий спосіб захисту від телефонних шахраїв – це негайно припинити розмову, якщо вас почали питати реквізити картки (не тільки номер, але також термін її дії, тризначний код безпеки і смс-паролі з банківських повідомлень).

Якщо в результаті вішингової атаки карткові реквізити все ж були розголошені, першочерговою дією будь-якого користувача повинно бути негайне блокування платіжної картки. Після чого необхідно повідомити про інцидент до поліції.

 

Відділ комунікації поліції Рівненської області