Опалювальний сезон у Здолбунові може не розпочатись. Порятує Дехтярчук?

У Здолбунові нині під загрозою початок опалювального сезону. Адже КП «Здолбунівкомуненергія» може не отримати ліміти на природний газ від  НАК «Нафтогаз України» через значну заборгованість перед цією газопостачальною компанією.

Станом на 27 вересня 2018 року заборгованість КП «Здолбунівкомуненергія» за  спожитий природний газ перед  НАК «Нафтогаз України» складала понад 15 млн грн.

Такий суттєвий борг накопичився протягом кількох років. Уже станом на 1 січня 2016 року різниця в тарифі внаслідок необґрунтованих збиткових тарифів, затверджуваних в НКРЄКП, становила 2,5 млн. грн. Адже до 2017 року тарифи для теплопостачальних підприємств встановлювала саме НКРЄКП, а не органи місцевого самоврядування. Затверджували тоді ці тарифи не завжди вчасно і не завжди виважено, тобто з врахуванням реальних витрат у повному обсязі. Як результат, утворювалася суттєва різниця в тарифі, яку,  відповідно до законодавства, теплопостачальному підприємству мала б відшкодовувати держава.

Наразі не розглядається й питання відшкодування КП «Здолбунівкомуненергія»  різниці в тарифах за 2016 рік та 9 місяців 2017 року, яка складає понад 9,7 млн. грн.

Заборгованість за субсидіями, котра на кінець вересня становила майже 1,5 млн. грн., підприємству також не відшкодовується.

Суттєвий борг за тепло нині має й населення. Деякі злісні боржники не платять роками і вже накопичили десятки тисяч боргу. Загальний борг населення нині становить  понад 3,7 млн грн. Прикметно, що злісні боржники є й серед…  комунальних підприємств. Зокрема близько 400 тис. грн. за теплопостачання наразі боргує КП «Міське будинкоуправління».

Хоча, справедливості заради, варто зазначити, що нині у Здолбунові тарифи на тепло є одними з найвищих в Україні (!). Пояснюється це й тим, що свого часу у Здолбунівській міській раді практично кожен споживач міг отримати дозвіл на відключення від постачання тепла КП «Здолбунівкомуненергія». Нині ситуація змінилася, адже чинні норми чітко передбачають, що дозвіл на відключення від теплопостачання споживач може отримати лише за умов відключення всього стояка.

Однак наслідками такого господарювання все одно стало те, що нині теплопостачальне підприємство отримує збитки. Адже у багатьох будинках тепло подається на стояки, де частина квартир не є споживачами КП «Здолбунівкомуненергія». Тож витрати підприємство має великі, за тепло ж сплачують лише по кілька споживачів на стояк.

Результатом сукупності цих факторів є п’ятнадцятимільйонний борг  теплопостачального підприємства «Нафтогазу України» і неможливість отримати ліміти. Хоча водночас здолбунівському теплопостачальному підприємству боргує й держава.

Нині перед такою ж загрозою постало і місто Дубно. Тому вчора, 2 жовтня, народний депутат Олександр Дехтярчук провів у Верховній Раді брифінг, під час якого розповів про ситуацію, що склалася з початком організації опалювального сезону у містах нашого округу. Дехтярчук попросив вважати його виступ депутатським запитом і закликав уряд розблокувати цю проблему.

Народний депутат звернувся до Кабінету Міністрів з вимогою вирішити питання щодо відшкодування різниці тарифів за період 2016 року та за 9 місяців 2017 року, які виникли не з вини місцевого самоврядування, а також забезпечити своєчасне відшкодування теплопостачальним підприємствам виплат по субсидіях.

–  Потрібно вже зараз почати діалог з місцевим самоврядуванням та розпочати реструктуризацію цих боргів. Інакше є реальна небезпека зриву опалювального сезону, – резюмував народний депутат.

Фото вгорі ілюстративне.