Лікарні перепрофілюють на некомерційні підприємства

Лікарні стануть некомерційними підприємствами, матимуть свій рахунок у банку та встановлюватимуть зарплату без прив’язки до тарифної сітки – про це повідомив на брифінгу заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк.

Розпорядник бюджетних коштів діятиме в інтересах пацієнтів, як третя сторона-платник, а заклад охорони здоров’я (ЗОЗ) або лікар фізична особа – підприємець, який одержав ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики, виступатимуть як постачальники послуг.

Запровадження такої моделі взаємовідносин потребує надання державним та комунальним ЗОЗ управлінської та фінансової автономії. З урахуванням кращих світових практик цю автономію передбачається забезпечити шляхом реорганізації, зокрема, перетворення таких ЗОЗ у повноцінні суб’єкти господарської діяльності – державні та комунальні некомерційні підприємства.

Досі ЗОЗ працювали як бюджетні установи за радянськими нормами через вертикальне управління. Їх керівники не мали свободи і керувалися вказівками згори у вигляді наказів. Тепер парламент зробив важливий крок та ухвалив закон, який дозволяє медичним закладам повноцінно господарювати. На зміну командно-адміністративній моделі має прийти контрактна модель, у якій взаємовідносини регулюються договорами.

Перевагами такої реорганізації розробники вважають розширення свободи керівника підприємства  у розпоряджанні активами, фінансами, формуванні кадрової політики, визначенні організаційної структури, встановленні різних форм оплати праці, тощо.

Ефективно розпоряджатися коштами дозволить фінансування не за постатейним кошторисом витрат, а на основі власного фінансового плану. Також, медзаклади зможуть об’єднуватися з іншими закладами, наймати за договорами підряду лікарів фізичних осіб-підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики.

Реорганізації підлягатимуть заклади охорони здоров’я первинної ланки, лікарні 2 та 3 рівнів надання медичної допомоги. Рішення про зміну господарсько-правового статусу ухвалюють ради територіальних громад сіл, селищ, міст, які є власниками майна.

МОЗ розробило Методичні рекомендації, які допоможуть змінити господарсько-правовий статус комунальних закладів охорони здоров’я шляхом їх реорганізації з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства.

Більше інформації на сайті МОЗ.