Коли чекати оприлюднення доходів і статків державних службовців на сайті НАЗКу

images

Про те, що державні службовці будуть опубліковувати свої декларації на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) з 1 січня 2016 року, обговорювали досить широко. Але з прийняттям закону про Держбюджет стало зрозуміло, що це нововведення завдяки внесенням правки Володимиром Мисиком відтерміновано у часі.

На нараді з питань антикорупційних розслідувань міністр юстиції Павло Петренко повідомив, що найближчим часом буде презентована програма, розроблена Мін’юстом спільно з Європейською комісією, і запуск системи електронного декларування відбудеться вже найближчими місяцями.

Обіцянка може бути не виконана ще тривалий час, якщо, по-перше, затягнеться процес голосування за законопроект 3787, який ту поправку Мисика має відмінити, по-друге: залишається недієздатним саме НАЗК як недоукомплектоване, по-третє: у разі запуску системи (якщо дві перші умови будуть подолані) навантаження на неї очікується колосальне з огляду на кількість осіб, які мають оприлюднити свої доходи і статки.

І хоча введення в дію електронного декларування є вимогою МВФ та ЄС в рамках візової лібералізації, щось не дуже схоже, що наші державні мужі дуже вже стараються її виконувати. Згідно із законопроектом 3787 обсяг інформації, який має бути оприлюднено, значно розширено в порівнянні з попередніми вимогами, а за подання недостовірних даних передбачено кримінальну відповідальність. В проекті закону прописано здійснення перевірки вказаних у декларації даних на підставі повідомлень ЗМІ і громадян. Щодо певного кола осіб, перевірка задекларованого буде здійснюватися в обов’язковому порядку.