Інволюція вершкового масла: з коров’ячого молока, спред, сурогат…

p1120505-medium

Ну хто з нас не хоче купувати хороші речі і якісні продукти, не переплачуючи? Тим більше зараз, коли основна маса населення значно знизила свою купівельну спроможність. І якщо з покупкою нового одягу ще можна якось потерпіти, то їсти хочеться завжди.

Чи не найбільш поширений високоенергетичний продукт харчування – вершкове масло. Його правильне споживання від 10 до 50 грам на добу, в залежності від віку і стану здоров’я, забезпечує організм необхідними вітамінами, зокрема вітаміном А, якого немає у рослинних жирах, а також мінеральними речовинами і звичайно жирними кислотами.

На превеликий жаль, купити якісне і за доступною ціною вершкове масло не просто. Сьогодні його фальсифікують шляхом додавання рослинних олій, які в процесі переробки перетворюються на структури, здатні порушувати обмінні процеси у клітинах людського організму, що, у свою чергу, сприяє утворенню таких  хвороб як ожиріння, атеросклероз, інфаркт, ішемічна хвороба, діабет тощо. Крім рослинних олій, у продукті виявляють невідомі жири низької якості, вплив яких на організм не вивчений. Одним словом – сурогат. З виробниками такої продукції у деякій мірі можна миритися, якщо таке масло виготовлене за ДСТУ 4445:2005 «Спреди та суміші жирові», і про це зазначено на упаковці товару. Адже, бачили очі, що купували.

Зовсім інша справа, коли купили, наприклад, масло Вологодське ТМ «Щедре свято». На ньому зазначено, що воно солодковершкове екстра 83% жиру з коров’ячого молока і виготовлено за ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове». Цей держстандарт означає, що в масло окрім коров’ячого молока та продуктів його переробки нічого іншого додавати не можна. А чому ж тоді характерний запах маргарину чуєте не лише ви, але і інші члени вашої родини, і колега по роботі, яка купила таке ж саме масло в одному з продуктових магазинів Здолбунова? Тут і аналізів лабораторних проводити не має потреби, щоб зрозуміти – нас дурять. І ціна 18 грн. за 200 грам – на підтвердження. Хіба хтось собі ворог, щоб якісний товар по такій ціні збувати?

p1120508-medium

Сфальшовану продукцію виробники часто запаковують в обгортку, візуально дуже схожу на упаковку великих виробників. Це підтверджують експерти аредитованої державної лабораторії ДП «Укрметртестстандарт», які проводили дослідження багатьох зразків вершкового масла. Є, також, звичайні шахраї, які спред видають за вершкове масло, розфасувавши його у брендову тару. Таким “ділкам” знайти шляхи реалізації своєї продукції не так уже й важко.

Неякісних продуктів у нас не мало, якщо не сказати більше. І це не лише молочні вироби. М’ясо з антибіотиками, в рибі більше води, чим самої риби, фрукти і овочі з перевищеним вмістом нітратів, крупа з ГМО, чіпси, жуйки, кока-коли… На фоні цього ще й дилема – вибрати продукт дешевший (“можна їсти”) чи дорогий (“мабуть, якісніший”). З доходами наших громадян перевагу, зазвичай, отримує перший варіант.

Ми на днях вшановували жертв голодомору, створеного штучно з метою нищення українців як нації. Тоді люди вмирали без їжі, сьогодні часто помирають від хвороб, спричинених неякісною їжею. Тоді це була політика тоталітарної держави, сьогодні в гонитві за прибутками ми нищимо себе самі.

Цікаво, а яке масло їдять ті, хто наживається на його фальсифікаті?