Головний лікар Здолбунівського районного центру ПМД взяв участь у парламентських слуханнях

16 грудня 2015 року в Верховній раді України відбулись парламентські слухання на тему “Про реформу охорони здоров’я в Україні”. У складі делегації від Рівненської області у заході взяв участь головний лікар Здолбунівського районного центру первинної медичної допомоги Олег Сумко.

Своє враження від почутого він висловив таким чином:

“Виступ міністра охорони здоров’я був сприйнятий неоднозначно з огляду на незадовільну оцінку діяльності галузі профільним комітетом Верховної Ради України та запевненням О.Квіташвілі про те, що зроблено 60-70% від запланованого. Незадоволення у залі були викликані цілим рядом проблем – незадовільне фінансування галузі, критичний стан доріг, що не дозволяє забезпечити виконання стандартів надання екстренної медичної допомоги, відсутність соціальних реклам у ЗМІ щодо профілактики захворювань, переведення центральних районних та міських лікарень на фінансування з обласного бюджету, інші. Не конкретизовано, також, яку модель системи охорони здоров’я ми будуємо в Україні. Діюча до цього часу модель Семашка себе не виправдала, а нова не створена.

У своєму виступі О. Квіташвілі зупинився на питаннях важливості державно-приватного партнерства у медичній галузі, проведенні тендерів неурядовими організаціями, відмові від фінансування медичних закладів за принципом ліжко-місця та перехід до оплати медичних послуг, скорочення на 25 % кількості стаціонарних ліжок тощо.

Почути думку фахівців у сфері охорони здоров’я та громадськості щодо подальших кроків проведення в Україні реформування медичної галузі та наближення її до європейських стандартів закликала голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров‘я Ольга Богомолець. Вона, зокрема, презентувала свою програму із 25 кроків створення нової моделі системи охорони здоров’я.

Відповідно до плану парламентських слухань доповідачами були озвучені актуальні теми дерегуляції у фармацевтичній галузі, перспективи медичного забезпечення Збройних сил України, стану служби крові, лікування осіб з обмеженими фізичними можливостями, низькі заплати медиків та їх соціальний захист, роль законодавчого забезпечення реформи охорони здоров’я, корупції у державних органах тощо.

Серед інших, обговорювалось і питання реформування первинної медичної допомоги. О.Квіташвілі, зокрема, сказав: “Наші цілі на 2016 рік – гарантований доступ кожної родини до системи первинної медичної допомоги в Україні. Це дуже важливо, щоб села в Україні отримали первинних докторів. Необхідно модернізувати первинну медичну допомогу не тільки новими протоколами, але ще й правильно фінансувати її. Від цього виграють усі.”

Розмір фінансування охорони здоров’я у 2016 році буде розглядатись в парламенті на наступному тижні при обговоренні проекту державного бюджету. Від того, скільки грошей виділить держава для медичної галузі, можна буде прогнозувати можливості розвитку цієї сфери. Якщо анонсована раніше 35-ти відсоткова сума від медичної субвенції на район буде виділена для центру первинної медичної допомоги, то такої кричущої ситуації з недостатком кошів, яка була у 2015 році, ми уникнемо.

За результатами парламентських слухань будуть підготовлені рекомендації щодо удосконалення роботи з реформування сфери Верховній Раді України, її комітетам, Кабінету Міністрів України, органам місцевого самоврядування. А те, що таке реформування необхідне, свідчить, насамперед, стан здоров’я громадян України, за рейтингом якого ми посідаємо одне з найнижчих місць в Європейському регіоні. Середня тривалість життя в Україні на 5 років нижча, ніж у Європейському регіоні, і на 9 років нижча, ніж у країнах ЄС. За даними Держкомстату України, лише 15% від загальної кількості наших громадян є старшими за 65 років. Смертність від серцево-судинних захворювань є однією з найвищих у світі і в структурі загальної смертності становить 67,3%. Удвічі вищим за країни ЄС є й рівень малюкової смертності, що вважається одним із основних показників якості роботи системи охорони здоров’я. При цьому показник природного приросту населення в Україні стійко залишається від’ємним.

Конституційні гарантії права особи на медичну допомогу та медичне обслуговування мають бути забезпечені на належному рівні та доступні. Однак, до цих пір не визначений гарантований обсяг медичної допомоги, що має надаватись в Україні безкоштовно. До рівня розвинених європейських держав у нас тривалий шлях, але долати його треба неодмінно”.