Державна служба по-новому

Реформа державної служби в Україні, яку обіцяли протягом багатьох років, схоже зрушила з місця. Критики по відношенню до цієї сфери назбиралось надто багато. Про її необхідність говорили давно. Тому ще на початку 2006 року престижний європейський аналітичний центр SIGMA на прохання уряду провів оцінювання системи державного управління в Україні. Експертами програми були визначені основні проблеми врядування в нашій державі та надані пропозиції з урахуванням досвіду європейських країн, які поряд з прогресивними вітчизняними напрацюваннями були враховані при підготовці проекту нової редакції законодавства про державну службу.

Серед новацій нового Закону України «Про державну службу», який має вступити в дію з 1 травня 2016 року — обов’язковий конкурсний відбір для всіх без винятку посад, заборона для вищої категорії чиновників бути членами політичних партій, новий підхід до розподілу посад за трьома групами, розширення видів дисциплінарних стягнень тощо. Найбільш очікуваною подією для державних службовців нижчих рангів має стати підвищення заробітної плати, яка на сьогоднішній день на місцевому рівні складає півтори-дві тисячі гривень.

Але чи зміниться суттєво якість служби, яка має бути орієнтована на громадян та функціонувати в інтересах суспільства з огляду на політичне протистояння в верхах, що в свою чергу напряму впливає на кадрову політику владної вертикалі. Ідея принципу «свої — чужі» лежить у підсвідомості суб’єкта призначення досить глибоко і є однією з мотивацій до самозбереження. На заваді змін, також, і стереотипне мислення чиновника, який десятки років займає одну і ту ж саму посаду, можливо і не надто високу, але важливу у певній сфері.

Анонсоване, серед іншого, 50-ти відсоткове скорочення державних службовців та призначення на вищі керівні посади через відкритий конкурс може суттєво вплинути на якість державної служби. Це при умові, що до влади приходитимуть люди не лише професійні, але, насамперед, ті, для який поняття совість, порядність не є пустими словами.

Голову місцевої державної адміністрації (в майбутньому — префекта) буде обирати Комісія з питань вищого корпусу державної служби та надавати пропозиції суб’єкту призначення. Чи будуть впливати на ці рішення підкилимні чинники? Не виключено. Адже, таке заїжджене поняття як «корупція» у своїй сутності є практично нездоланною інфекцією в організмі не лише окремо взятої людини, але й суспільства в цілому. І тільки від нас з вами залежить, чи готові ми відстоювати право жити по-новому (без іронії до цього слова), чи й надалі будемо грати за правилами сильнішого, перекладаючи на плечі наших дітей і внуків тягар несправедливості, який зараз несемо.