Чи справедливе звинувачення до Управління НБУ у Рівненській області у пособництві спекулянтам

images (2)У радянському кримінальному праві спекуляція, тобто скупка і перепродаж товарів чи інших предметів з метою наживи, вважалася економічним злочином (за Вікіпедією). Сьогодні це слово вживається значно рідше, однак влучно підходить до описаної ситуації.

За розповіддю одного з нумізматів Олександра, руки спекулянтів добрались уже і до ринку дорогоцінних та пам’ятних монет, що карбуються, вводяться в обіг та збуваються Національним банком України та кількома банками-дистриб’юторами.

Колекціонер розповідає, що останніми роками все важче стає купити колекційну монету у філії НБУ в м. Рівне (та й у інших обласних центрах) через постійний ажіотаж, довжелезні черги та малу кількість монет, що там відпускаються. Так, середній тираж на колекційну монету НБУ з недорогоцінного сплаву складає від 25 до 35 тисяч та 50 і більше тисяч – для пам’ятних монет, присвячених визначним подіям. Монети починають відпускатися обласними філіями НБУ та банками-дистриб’юторами в день введення їх в обіг. За підрахунками нумізматів кожна обласна філія отримує щонайменше 1 тисячу екземплярів кожної з монет.

Однак, кількість щасливчиків, котрі мають можливість придбати хоча б одну з них за встановленою банком ціною, зовсім не велика і лише у виняткових випадках перевищує сотню. Як правило, наприкінці першого чи на початку другого дня з початку продажу монет касири повідомляють, що уже все продано. Та чи можливо це, зважаючи на ту обставину, що, за умовами, кожному покупцеві відпускається лише 1 монета певного зразка, а через повільну пропускну систему, що діє у банку, часті перерви у роботі каси та робочий день до 16:00, пройти чергу встигають не більше 100 осіб на день? Отже, постає питання: куди діваються сотні монет НБУ і чому так швидко вони закінчуються в касах?

Нумізмати давно помітили зв’язок між швидким зникненням монет у банках та спекулятивними пропозиціями на інтернет-аукціонах, таких як Aukro чи Slando. Так, для прикладу, монета номіналом у 2 грн. і встановленою НБУ ціною у 22 грн. продається на інтернет-аукціонах за ціною в діапазоні від 50 до 150 грн незалежно від тиражу.

Підозра у тому, що працівники НБУ замішані у збуті великої кількості монет спекулянтам, підтверджується наявною пропозицією на згаданих аукціонах, яка подекуди перевищує усі очікування. Так, продавець на Aukro може мати десятки одиниць однієї монети, яка, за правилами каси, відпускається в одному екземплярі:

монета

Як видно зі скрін-шоту у користувача YuraPomolimos в наявності 97 шт. кожної з двох зазначених монет і збуває він їх за ціною 115 грн. за пару. Нижче наведені ще кілька прикладів спекуляції пам’ятними монетами, відпускна ціна НБУ на які становить 29 грн.

мон2

мон3

Інший нумізмат, Василь, коментуючи дану ситуацію, підтвердив, що, як йому відомо, касири справді відпускають для спекулянтів велику кількість кожної з монет. Встановлені Національним банком ціни на них значно перевищуються псевдоколекціонерами. Справжні ж нумізмати, відповідно, не мають можливості придбати більшість монет за справедливою ціною. І проблема не лише в цьому. Як і будь-який інший прояв спекуляції, це ганебне явище тільки підсилює звинувачення у непрозорій діяльності НБУ як головного регулятора фінансового ринку країни.

Відповідно, постає питання, чи відомо керівнику управління НБУ в  Рівненській області про можливі спекулятивні торги за участі їхніх касирів? Та чи не бажають компетентні правоохоронні органи розібратись у ситуації й перевірити, чи насправді перетворилася монетна каса обласної філії НБУ у пособника спекуляції, а її керівництво, можливо, – у корупціонерів?