Чому Здолбунову вигідно об’єднуватися з Богдашевом?

Нещодавно у Здолбунові відбулися громадські слухання щодо перспективи створення ОТГ, до якої увійшли б Здолбунів, смт Квасилів та села Богдашів, Ільпінь, Кошатів й Орестів Богдашівської сільської ради. У ході розмови, на яку зібралося близько сотні здолбунівчан, звучали різні думки, і в результаті такий формат громади присутні не підтримали. Однак під час слухань прозвучала інша, цілком слушна, пропозиція: чому б не об’єднатися у запропонованому форматі, тільки без Квасилова, який, відповідно до розрахунків, для Здолбунова може стати фінансовим баластом?

Власне, реалії у нашому районі такі, що з ким би не об’єднався Здолбунів, «ділитися» йому доведеться, оскільки дотаційним нині є увесь Здолбунівський район, за винятком міста. Але здолбунівчанам варто усвідомити основне: податкоспроможний Здолбунів задля створення ОТГ об’єднатися з кимось все одно повинен. Тому з точки зору жителів міста варто було б вибирати той союз, котрий наразі є найоптимальнішим. Чому ж таким є саме об’єднання з Богдашевом, найпростіше пояснює теза, котра прозвучала на громадських слуханнях: «Богдашів прийде до Здолбунова без грошей, але й без особливих видатків».

Те, що ідеальним у цих умовах варіантом об’єднання є саме союз Здолбунова і сіл Богдашівської сільради, під час слухань зауважив і перший заступник голови Здолбунівської РДА Леонід Власюк, зазначивши, що об’єднання, серед іншого, є оптимальним і з точки зору відсутності в потенційній ОТГ базової і реверсної дотацій.

Підтверджують це  і розрахунки, проведені фінансовим управлінням райдержадміністрації.  Як розповів його очільник Володимир Нечипорук, ці розрахунки засвідчують, що в результаті об’єднання фінансування установ бюджетної сфери та заходів з розвитку житлово-комунального господарства і благоустрою в новоствореній ОТГ не погіршиться.

–  Якщо говорити мовою розрахунків, то за базою надходження податку на доходи фізичних осіб у 2016 році ПДФО на одного жителя Здолбунова склало 1704 грн., Богдашівської сільської ради – 891 грн. Разом надходження по ОТГ становитимуть 1572 гривні на одного її жителя.

Індекс податкоспроможності на одного жителя до середнього показника по Україні в 2016 році склав по Здолбунівській міській раді 1,3 по Богдашівській сільській раді 0,25, разом по ОТГ – 1,04. Тож  об’єднання є оптимальним, оскільки дасть змогу уникнути в потенційній ОТГ базової і реверсної дотацій. Прогнозований обсяг ПДФО в 2018 році по Здолбунівській міській раді складе 74713 тис. грн., по Богдашівській сільській раді -1680 тис. гривень. Тож маємо загальну суму 76394 тис. грн.

Що ж до аналізу прогнозованих доходів та видатків, то він засвідчує, що загалом видатки на галузі освіти, культури, охорони здоров’я, фізичної культури та соціального захисту становитимуть 70304 тис. грн.,  доходи – 104447 тис. грн. Тобто доходи потенційної об’єднаної територіальної громади перевищуватимуть видатки на 34943 тис. гривень. Це – саме той ресурс, який, за рішенням ради ОТГ можна спрямовувати на виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства, ремонт доріг, організації надання послуг дошкільної освіти, соціального захисту окремих категорій громадян, зміцнення матеріально-технічної бази ЗОШ, закладів охорони здоров’я та на інші нагальні потреби, – розповідає Володимир Нечипорук.

Цікаво, що навіть міський голова Здолбунова Ігор Ольшевський, який до перспективи об’єднання Здолбунова у будь-якій конфігурації ставиться з застереженнями, зазначав під час слухань, що об’єднання з селами Богдашівської сільради є вигідним для розвитку Здолбунова, оскільки дасть змогу розширити площі для житлової та інфраструктурної забудови.

Схожі аргументи на користь Здолбунівсько-Богдашівської громади висловлює і начальник відділу містобудування та архітектури  Здолбунівської РДА Владислав Щавінський.

– Об’єднання дасть змогу розширити межі Здолбунова й укріпити громаду. У жителів цієї ОТГ з’явиться змога організувати виробничу зону та розширити житлову. Така громада вигідна Здолбунову і з точки зору логістики, оскільки дає змогу «підтягнутися» до трас державного значення, – зауважує Владислав Щавінський.

Таке об’єднання видається цілком логічним і через близькість Здолбунова та сіл Богдашівської сільради. Богдашівські дітлахи споконвіку відвідують здолбунівські дитсадки та школи, у місті працюють і чимало їхніх батьків.

Врешті, жителі Богдашева, з якими доводилося спілкуватися, також не проти приєднатися до Здолбунова.

Тож якщо така пропозиція від здолбунівчан таки надійде, депутати сільської ради змушені будуть її розглянути.  Й усвідомлюючи, що уникнути об’єднання не вдасться, а союз з сусіднім Глинськом не склався через розбіжності у баченні центру ОТГ, сільські обранці мали б поставитися до такої пропозиції свідомо.

Адже громада у форматі Здолбунів-Богдашів є й спроможною, і перспективною, чого не заперечують і в Офісі Реформ Рівненського РВ АМУ.

– Спроможною територіальною громадою є така територіальна громада, в якій місцеві джерела наповнення бюджету, інфраструктурні та кадрові ресурси є достатніми для вирішення її органами місцевого самоврядування питань місцевого значення, передбачених законодавством, в інтересах жителів територіальної громади. А  переваги реформи безліч громад відчули вже сьогодні: в їхніх містах, селах і селищах почали приводити до ладу дороги, будувати водогони, ремонтувати медичні та освітні заклади – все те, що десятиліттями перебувало у занепаді, – зазначив консультант з правових питань «Офісу реформ» Рівненського РВ АМУ Василь Курилас.

Тому є всі підстави сподіватися, що здолбунівчан вже незабаром запросять обговорити ще один формат об’єднання. І, можливо, саме він таки дасть старт втіленню децентралізації у нашому районі.