Чому ми не святкуємо Різдво 25 грудня

У світі більшість християнських церков святкують Різдво 25 грудня. І лише деякі, серед яких Російська, Єрусалимська, Сербська, Грузинська, Українська греко-католицька, Афонські монастирі і усі Українські православні церкви день Різдва Христового відзначають 7 січня. Це церкви, які не перейшли свого часу на новий календар, запропонований папою Григорієм VІІІ. Його календарну реформу засудив Собор Східних Патріархів, мотивуючи, що відповідно до Постанов Першого Вселенського Собору християнський Великдень не можна святкувати до або разом з Пасхою юдеїв.

На початку XX століття Вселенський Патріарх Мелетій ІV виступив за перехід на новий григоріанський календар, однак його не підтримало духовенство. Спробу такого переходу у 1920 році зробив російський патріарх Тихон, видавши відповідний указ, але 25 грудня усі храми були порожні. У 1923 році грецьким Синодом відлік часу було повернуто на 13 днів. І хоч було оголошено, що ні в пасхаліях, ні в місяцеслові жодних інших змін не буде, це спричинило розділення церкви.

Дату народження Христа достовірно не знає ніхто. Християнська церква звертає увагу на умовність дати Різдва, але вважає її важливою для встановлення дня святкування Пасхи і інших, пов’язаних з нею, свят.

Є окремі прихильники серед православного духовенства переходу на григоріанський календар із збереженням дат рухомих свят. Не заперечують  перехід на новий календар і ті, хто відстоює право на існування Української помісної церкви. Немає перешкод зі сторони науки і християнського віровчення. Існує психологічна проблема, яку має подолати в собі кожен віруючий християнин.  А ще амбіції деяких “церковних” діячів, які більше займаються політикою, а не церквою.

Сьогодні, з огляду на події в державі, нам з вами надзвичайно важливо усвідомити вагу такого простого і такого значущого слова – єдність. І лише тоді  ряд важливих релігійних питань ми зможемо вирішити без чвар і розбрату на благо як віруючих людей, так і тих, хто ще не знайшов свою стежку до Бога.